ହୋମ୍ | ମାଇଁଗଭ୍

ଆକ୍ସେସିବିଲିଟି
ଆକ୍ସେସିବିଲିଟି ଟୁଲ୍‌ସ
କଲର୍ ଆଡଜଷ୍ଟମେଣ୍ଟ୍
ଟେକ୍ସଟ୍ ସାଇଜ୍
ନାଭିଗେଶନ୍ ଆଡଜଷ୍ଟମେଣ୍ଟ୍

ଡାମନ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ

ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀରେ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପଗୁଡିକ
ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି : 15/ 02/2016
କାର୍ଯ୍ୟକଳାପଉପରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ

ଡାମନ ଏବଂ ଡିଉର U.T ଦୁଇଟି ଜିଲ୍ଲା ଯଥା ଡାମନ ଏବଂ ଡିଉ କୁ ନେଇ ଗଠିତ | ଉଭୟ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରାୟ 700 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଭାରତର ପଶ୍ଚିମ ଉପକୂଳରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଡାମନ ହେଉଛି ଏହି ୟୁଟିର ମୁଖ୍ୟ କ୍ୱାର୍ଟର |

ଗୁଜୁରାଟ ରାଜ୍ୟର ଦକ୍ଷିଣ ଭାଗ ନିକଟରେ ଦମନ ମୁଖ୍ୟ ଜମିରେ ଅଛି । ଭାପି ହେଉଛି ନିକଟତମ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ (13 କିଲୋମିଟର) ଯାହା ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ସୁରଟ ମଧ୍ୟରେ ପଶ୍ଚିମ ରେଳବାଇରେ ଅଛି । ଭାପି ମୁମ୍ବାଇ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲଠାରୁ 167 କିଲୋମିଟର ଏବଂ ସୁରଟଠାରୁ 95 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅଛି |

ଡିଉ ଗୁଜୁରାଟ ରାଜ୍ୟର ଜୁନାଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ଉନା ନିକଟରେ ଏକ ଦ୍ୱୀପ । ନିକଟତମ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ହେଉଛି ଡିୟୁଠାରୁ ୯ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଡେଲୱାଡା | କିନ୍ତୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଟ୍ରେନଗୁଡିକ ଭେରାଭାଲ ସହିତ ଜଡିତ ଯାହା ଡିୟୁଠାରୁ 90 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ | ଡିଉ ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ଅଂଶ ମୁଖ୍ୟ ଜମିରେ ଅଛି ଯାହାର ନାମ ଘୋଘଲା ବୋଲି କୁହାଯାଏ | ସିମ୍ବୋର ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା ଡିୟୁର ଏକ ଛୋଟ ଅଂଶ ଦିଉଠାରୁ 25 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଗୁଜୁରାଟରେ ଅବସ୍ଥିତ |

ଇତିହାସ

ଡିସେମ୍ବର 19, 1961 ରେ ପର୍ତ୍ତୁଗୀଜ ଶାସନରୁ ଚାରି ଶତାବ୍ଦୀରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ମୁକ୍ତି ପରେ, ଦମନ ଏବଂ ଡିଉ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଗୋଆ, ଦମନ ଏବଂ ଡିୟୁର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇଥିଲେ । ରାଜ୍ୟ ମାନ୍ୟତା ହାସଲ କରିଥିବା ଗୋଆକୁ ଅଲଗା କରିବା ପରେ, ଡାମନ ଏବଂ ଡିୟୁର U.T ମେ 30, 1987 ରେ ଅସ୍ତିତ୍ୱରେ ଆସିଥିଲେ ।