ହୋମ୍ | ମାଇଁଗଭ୍

ଆକ୍ସେସିବିଲିଟି
ଆକ୍ସେସିବିଲିଟି ଟୁଲ୍‌ସ
କଲର୍ ଆଡଜଷ୍ଟମେଣ୍ଟ୍
ଟେକ୍ସଟ୍ ସାଇଜ୍
ନାଭିଗେଶନ୍ ଆଡଜଷ୍ଟମେଣ୍ଟ୍

ସର୍ତ୍ତ ଓ ନିୟମାବଳୀ

ବ୍ୟବହାରର ଏହି ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ଆପଣଙ୍କ ଅଧିକାର ଏବଂ ଦାୟିତ୍ୱକୁ mygov.in (ମାଇଗଭ୍)ର ଉପଭୋକ୍ତା ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରେ । ଏକ ମାଇଁଗଭ୍ ଆକାଉଣ୍ଟ କରିବାକୁ, ଆପଣ ବ୍ୟବହାରର ଏହି ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ମାଇଗବ, NIC, MeitY ଏବଂ ଭାରତ ସରକାର ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ମାଇଗଭ ଏବଂ ଏହି ସର୍ତ୍ତାବଳୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାର ଅଧିକାର ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିଛନ୍ତି । ଯଦି ସେହି ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡିକ ଆପଣଙ୍କ ଅଧିକାର କିମ୍ୱା ଦାୟିତ୍ୱକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରେ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ମାଇଗବ ମାଧ୍ୟମରେ ସୂଚିତ କରାଯିବ।

ବ୍ୟବହାରର ନିମ୍ନଲିଖିତ ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ସୁପରସେଡ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଯେକୌଣସି ଚୁକ୍ତି ଏବଂ ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ବଦଳାନ୍ତୁ ଯାହା ଆପଣ ପୂର୍ବରୁ ମାଇଗବ ର ବ୍ୟବହାରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଥାଇପାରନ୍ତି। ଆପଣ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ମାଇଗବ ଆକାଉଣ୍ଟ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ମାତ୍ରେ ନିମ୍ନଲିଖିତ ସର୍ତ୍ତାବଳୀ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୁଏ।

ମାଇଗବ ର ଜଣେ ଉପଭୋକ୍ତା ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ମାଇଗବ ଏବଂ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଆକସେସ୍ ଏବଂ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଏକ ଅଣସ୍ୱତନ୍ତ୍ର, ଅଣସ୍ଥାନାନ୍ତରଯୋଗ୍ୟ, ପୁନଃଭୋକେବଲ୍, ସୀମିତ ଲାଇସେନ୍ସ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଏ। କୌଣସି କାରଣରୁ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ପ୍ରଦାନକାରୀ ଏହି ଲାଇସେନ୍ସ ସମାପ୍ତ କରିପାରନ୍ତି।

ଜାତୀୟ ସୂଚନା କେନ୍ଦ୍ର, ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ସଂଗଠନ, ବିଭାଗ ଏବଂ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ବିଷୟବସ୍ତୁ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ମାଇଗବ ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଛି ।

ଯଦିଓ ମାଇଗବ ରେ ବିଷୟବସ୍ତୁର ସଠିକତା ଏବଂ ମୁଦ୍ରା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରୟାସ କରାଯାଇଛି, ସମାନ ଆଇନର ବିବୃତ୍ତି ଭାବରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ କିମ୍ବା କୌଣସି ଆଇନଗତ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | କୌଣସି ଅସ୍ପଷ୍ଟତା କିମ୍ୱା ସନ୍ଦେହ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ/ବିଭାଗ/ସଂଗଠନ ଏବଂ/କିମ୍ୱା ଅନ୍ୟ ଉତ୍ସଗୁଡିକ) ଯାଞ୍ଚ/ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଏବଂ ଉପଯୁକ୍ତ ବୃତ୍ତିଗତ ପରାମର୍ଶ ପ୍ରାପ୍ତ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।

କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସରକାରୀ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ/ବିଭାଗ/ସଂଗଠନ କୌଣସି ଖର୍ଚ୍ଚ, କ୍ଷତି କିମ୍ବା କ୍ଷତି ପାଇଁ ଦାୟୀ ହେବ ନାହିଁ ଯେଉଁଥିରେ, ବିନା ସୀମିତତା, ପରୋକ୍ଷ କିମ୍ବା ଫଳାଫଳ କ୍ଷତି କିମ୍ବା କ୍ଷତି, କିମ୍ୱା ବ୍ୟବହାରରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ କୌଣସି ଖର୍ଚ୍ଚ, କ୍ଷତି କିମ୍ୱା କ୍ଷତି, ଡାଟା, ଯାହା କିମ୍ୱା ମାଇଗବ ବ୍ୟବହାର ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଉତ୍ପନ୍ନ ହେବ।

ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ସୀମିତତା :

ମାଇଗବ ରେ ବିଷୟବସ୍ତୁ କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟିକ ଶୋଷଣ ପାଇଁ ନୁହେଁ। ଆପଣ ମାଇଗବ ରୁ ଡିକମ୍ପ୍ଟ, ରିଭର୍ସ ଇଞ୍ଜିନିୟର, ଡିସେମ୍ବଲ୍, ଭଡା, ଲିଜ୍, ଋଣ, ବିକ୍ରୟ, ସବ୍ ଲାଇସେନ୍ସ, କିମ୍ୱା ଡେରିଭେଟିଭ୍ କାର୍ଯ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବେ ନାହିଁ। କିମ୍ୱା ଆପଣ ସାଇଟ୍ ଆର୍କିଟେକ୍ଚର୍ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିବାକୁ କୌଣସି ନେଟୱାର୍କ୍ ମନିଟରିଂ କିମ୍ୱା ଆବିଷ୍କାର ସଫ୍ଟୱେୟାର୍ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ, କିମ୍ୱା ବ୍ୟବହାର, ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପରିଚୟ କିମ୍ୱା ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ବାହାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଆପଣ କୌଣସି ରୋବଟ୍, ସ୍ପାଇଡର୍, ଅନ୍ୟ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ସଫ୍ଟୱେୟାର୍ କିମ୍ୱା ଡିଭାଇସ୍, କିମ୍ୱା ମାନୁଆଲ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବ୍ୟବହାର କରି ପ୍ରୋଭାଇଡର୍ ପୂର୍ବ ଲିଖିତ ଅନୁମତି ବିନା ମାନୁଆଲ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବ୍ୟବହାର କରିବେ ନାହିଁ | ଆପଣ ଏହି ସର୍ତ୍ତାବଳୀର କପିରାଇଟ୍ ନୀତି ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ପରିମାଣ ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ମାଇଗଭ୍ ର ସମସ୍ତ କିମ୍ୱା କୌଣସି ଅଂଶବ୍ୟବସାୟିକ, ଅଣ-ଲାଭକାରୀ କିମ୍ୱା ସାର୍ବଜନୀନ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପାଇଁ କପି, ରୂପାନ୍ତରଣ, ପୁନଃପ୍ରକାଶନ, ବିତରଣ, ପ୍ରଦର୍ଶନ, କିମ୍ୱା ଟ୍ରାନ୍ସମିଟ୍ କରିବେ ନାହିଁ। ମାଇଗବ ର କୌଣସି ଅନଧିକୃତ ବ୍ୟବହାର ନିଷେଧ ଅଟେ। କୌଣସି ସଫ୍ଟୱେୟାର୍ (e.g. bots, scraper tools ) କିମ୍ୱା ଅନ୍ୟ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଡିଭାଇସ୍ ଗୁଡିକର ବ୍ୟବହାର ୱେବସାଇଟ୍ ପୃଷ୍ଠାଗୁଡିକ ଆକସେସ୍, ମନିଟର୍ କିମ୍ୱା କପି କରିବାକୁ ନିଷେଧ ହୋଇଛି ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲିଖିତ ଭାବରେ ମାଇଗବ ଦ୍ୱାରା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଅଧିକୃତ ନହୁଏ।

ଆପଣଙ୍କ ବିଷୟବସ୍ତୁ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ନୀତି:

ବିଷୟବସ୍ତୁ ଅପଲୋଡ଼ କରିବା କିମ୍ବା ମାଇଗବ ରେ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ କୌଣସି ସାମଗ୍ରୀ ଦାଖଲ କରିବା, ଆପଣ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି (କିମ୍ବା ୱାରେଣ୍ଟ ଦିଅନ୍ତୁ ଯେ ଏହିପରି ଅଧିକାରର ମାଲିକ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ମଞ୍ଜୁର କରିଛନ୍ତି) ମାଇଗବ ଏକ ଚିରନ୍ତନ, ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ, ରୟାଲ୍ଟି ମୁକ୍ତ, ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ, ନନ୍ ଏକ୍ସକ୍ଲୁସିଭ୍ ରାଇଟ୍ ଆଣ୍ଡ୍ ଲାଇସେନ୍ସ୍, ସବ୍ ଲାଇସେନ୍ସ ଅଧିକାର ସହିତ, ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ, ପୁନରୁତ୍ପାଦନ କରିବା, ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା, ଖାପ ଖୁଆଇବା, ପ୍ରକାଶ କରିବା, ସାର୍ବଜନିକ ପ୍ରଦର୍ଶନ, ସର୍ବସାଧାରଣରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ, ଡିଜିଟାଲ୍ ଡିସ୍ପ୍ଲେ ଓ ଡିଜିଟାଲ୍ ପରଫର୍ମାନ୍ସ ଟ୍ରାନ୍ସଲେଟ୍, ସେଥିରୁ ଡେରିଭେଟିଭ୍ କାର୍ୟ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କର ଏବଂ ସେଭଳି ସାମଗ୍ରୀ ବଣ୍ଟନ କର କିମ୍ବା ସେଭଳି ସାମଗ୍ରୀକୁ ଯେକୌଣସି ରୂପରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କର, ମାଧ୍ୟମ, କିମ୍ବା ବର୍ତ୍ତମାନ ଜଣାଶୁଣା ବା ପରେ ସମଗ୍ର ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡରେ ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରୟୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା। ଆପଣ ରାଜି ଅଟନ୍ତି ଯେ ଆମ କୁ ଆପଣଙ୍କ ଯୋଗାଯୋଗରେ କୌଣସି ମାଲିକାନା ଅଧିକାରର କୌଣସି କଥିତ କିମ୍ୱା ପ୍ରକୃତ ଉଲ୍ଲଂଘନ କିମ୍ୱା ଅପବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆପଣଙ୍କର କୌଣସି ଆଶ୍ରୟ ରହିବ ନାହିଁ।

ଉପଭୋକ୍ତା ଦାୟିତ୍ୱ:

ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ:

  • ମାଇଗବ କିମ୍ୱା ସଦସ୍ୟ ସେବା ଆକସେସ୍ କରିବାକୁ କିମ୍ୱା ଆକସେସ୍ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବାକୁ ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ବ୍ୟକ୍ତି ହୁଅନ୍ତୁ;
  • ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମାଇଗବ କିମ୍ୱା ସଦସ୍ୟ ସେବା ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଆକସେସ୍ କିମ୍ୱା ଲିଙ୍କ୍ କିମ୍ୱା (ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ କିମ୍ୱା ପରୋକ୍ଷ ଭାବରେ) ଆକସେସ୍ କିମ୍ୱା ଲିଙ୍କ୍ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ;
  • ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ନାମ ଏବଂ ପାସୱାର୍ଡ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ; ଆପଣଙ୍କ ମାଇଗବ ଆକାଉଣ୍ଟ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ନାମ, ପାସୱାର୍ଡ୍ ସବୁ ସମୟରେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କାହାକୁ ଆପଣଙ୍କ ପାସୱାର୍ଡ୍ ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ;
  • ଯଦି ଆପଣ ସନ୍ଦେହ କରନ୍ତି ଯେ ଆପଣଙ୍କ ମାଇଗବ ଆକାଉଣ୍ଟର ସୁରକ୍ଷା ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା ହୋଇଥାଇପାରେ ତେବେ ତୁରନ୍ତ ହେଲ୍ପଡେସ୍କ ରିପୋର୍ଟ୍ କରନ୍ତୁ।: ଆପଣଙ୍କ ପାସୱାର୍ଡ୍ କିମ୍ୱା ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ନାମ ହଜିଯାଇଛି କିମ୍ୱା ଚୋରି ହୋଇଛି। ଆମ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ ରେ ବିବରଣୀ ବ୍ୟବହାର କରି ମାଇଗବ; ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ।
  • ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବିବରଣୀ (ଆପଣଙ୍କ ନାମ ଏବଂ ଜନ୍ମ ତାରିଖ ସମେତ) ନିର୍ଭୁଲ ହେବା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ମାଇଗବ ସହିତ ଜଡିତ ରୁହନ୍ତୁ
  • ଆପଣଙ୍କ ଉପଭୋକ୍ତାନାମ ଏବଂ ପାସୱାର୍ଡ୍ ବ୍ୟବହାର କରି ଆପଣଙ୍କ ମାଇଗବ କୌଣସି ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଆପଣ ଦାୟୀ, ଏହି ପରି ବ୍ୟବହାର ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅଧିକୃତ ହୋଇଛି କି ନାହିଁ।
  • ମାଇଗବ ରେ ବିବରଣୀ କେବଳ ମାଇଗବ ୱେବସାଇଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଆକସେସ୍ କରାଯାଇପାରେ, ଏବଂ କେବଳ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ନାମ ଏବଂ ପ୍ରାମାଣିକରଣ ବିବରଣୀ ବ୍ୟବହାର କରି ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଆବଣ୍ଟିତ ହୋଇଛି।

ଆପଣ ମାଇଗବ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ମାଇଗବ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ କେବଳ ଆଇନସମ୍ମତ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏବଂ ଏପରି ଢଙ୍ଗରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ଯାହା କୌଣସି ତୃତୀୟ ପକ୍ଷ ଦ୍ୱାରା ମାଇଗବ ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ଉପଭୋଗର ଅଧିକାରକୁ ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ କରିବ ନାହିଁ କିମ୍ବା ପ୍ରତିବନ୍ଧିତ କରିବ ନାହିଁ। ଏଥିରେ ବେଆଇନ ଆଚରଣ କିମ୍ବା କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ହଇରାଣ କିମ୍ବା ଅସୁବିଧା କିମ୍ବା ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ, ଅଶ୍ଳୀଳ କିମ୍ବା ଆପତ୍ତିଜନକ ବିଷୟବସ୍ତୁର ପ୍ରସାରଣ କିମ୍ବା ମାଇଗବ କୁ ବ୍ୟାହତ କରିବା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।

ଆପଣ କୌଣସି ବେଆଇନ, ଅପମାନଜନକ, ଅଶ୍ଳୀଳ, ଆପତ୍ତିଜନକ କିମ୍ବା ନିନ୍ଦନୀୟ ସାମଗ୍ରୀ, କିମ୍ବା କୌଣସି ସାମଗ୍ରୀ ଯାହା ଆଚରଣ ଗଠନ କରେ କିମ୍ବା ଉତ୍ସାହିତ କରେ ଯାହା କୌଣସି ଆଇନକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିବ ତାହା ମାଇଗବ ମାଧ୍ୟମରେ ପୋଷ୍ଟ କିମ୍ବା ଟ୍ରାନ୍ସମିଟ୍ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

ଆପଣ ମାଇଗବ ରେ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ସୂଚନା:

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ମାଇଗବ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ କୁହାୟାଏ, ତେବେ ଆପଣ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ସୂଚନା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ନିର୍ଭୁଲ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଆପଣ ସ୍ୱୀକାର କରନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆପଣ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ, ଭୁଲ୍ କିମ୍ବା ମିଥ୍ୟା ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି, ମାଇଗବ କୁ ଏକ ଅନଧିକାର କାର୍ୟ୍ୟ ସମ୍ପାଦନ (ବା କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ) କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, କିମ୍ବା ଅନ୍ୟଥା ମାଇଁ ଗଭକୁ ଅପବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ମାଇଗବ ପ୍ରବେଶକୁ ସ୍ଥଗିତ କିମ୍ବା ବନ୍ଦ କରିପାରେ।

ମିଥ୍ୟା କିମ୍ବା ବିଭ୍ରାନ୍ତିକର ସୂଚନା ଦେବା ଏକ ଗମ୍ଭୀର ଅପରାଧ | ମାଇଗବ ମାଧ୍ୟମରେ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ, ଭୁଲ୍ କିମ୍ୱା ମିଥ୍ୟା ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିବା ଏକ ଫର୍ମରେ କିମ୍ୱା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବରେ ଭୁଲ୍ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିବା ପରି ସମାନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯିବ ଏବଂ ଏହା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ନାଗରିକ କିମ୍ୱା ଅପରାଧିକ ଦଣ୍ଡ ହୋଇପାରେ।

କପିରାଇଟ୍ ନୀତି:

ଏହି ୱେବସାଇଟରେ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ହୋଇଥିବା ସାମଗ୍ରୀ ମାଗଣାରେ ପୁନଃଉତ୍ପାଦିତ ହୋଇପାରେ । ତଥାପି, ସାମଗ୍ରୀକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପୁନଃଉତ୍ପାଦନ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଅପମାନଜନକ ଢଙ୍ଗରେ କିମ୍ବା ବିଭ୍ରାନ୍ତିକର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ | ଯେଉଁଠାରେ ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରକାଶିତ ହେଉଛି କିମ୍ବା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଜାରି କରାଯାଉଛି, ଉତ୍ସକୁ ମୁଖ୍ୟତଃ ସ୍ୱୀକାର କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ | ତଥାପି, ଏହି ସାମଗ୍ରୀ ପୁନଃଉତ୍ପାଦନ କରିବାର ଅନୁମତି କୌଣସି ସାମଗ୍ରୀକୁ ବିସ୍ତାର ହେବ ନାହିଁ ଯାହା ତୃତୀୟ ପକ୍ଷର କପିରାଇଟ୍ ଭାବରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି (ଉପଭୋକ୍ତା ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ବିଷୟବସ୍ତୁ)। ଏହିପରି ସାମଗ୍ରୀ ପୁନଃଉତ୍ପାଦନ କରିବାକୁ ପ୍ରାଧିକରଣ ସମ୍ପୃକ୍ତ କପିରାଇଟ୍ ଧାରକଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରାପ୍ତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ।

ହାଇପରଲିଙ୍କିଂ ନୀତି:

ବାହ୍ୟ ୱେବସାଇଟ୍ /ପୋର୍ଟାଲଗୁଡିକର ଲିଙ୍କଗୁଡିକ

ମାଇଗବ ର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ, ଆପଣ ଅନ୍ୟ ୱେବସାଇଟ୍ /ପୋର୍ଟାଲ୍ ର ଲିଙ୍କ୍ ପାଇବେ। ଏହି ଲିଙ୍କଗୁଡିକ ଆପଣଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ରଖାଯାଇଛି। ଲିଙ୍କ୍ ହୋଇଥିବା ୱେବସାଇଟଗୁଡିକର ବିଷୟବସ୍ତୁ ପାଇଁ ମାଇଗଭ୍ ଦାୟୀ ନୁହେଁ ଏବଂ ସେଥିରେ ପ୍ରକାଶିତ ମତାମତକୁ ସମର୍ଥନ କରେ ନାହିଁ | ଏହି ୱେବସାଇଟରେ ଲିଙ୍କ୍ କିମ୍ବା ଏହାର ତାଲିକାର କେବଳ ଉପସ୍ଥିତି କୌଣସି ପ୍ରକାରର ସମର୍ଥନ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଆମେ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦେଇପାରିବୁ ନାହିଁ ଯେ ଏହି ଲିଙ୍କଗୁଡିକ ସବୁବେଳେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ଏବଂ ଲିଙ୍କ୍ ହୋଇଥିବା ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳର ଉପଲବ୍ଧତା ଉପରେ ଆମର କୌଣସି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନାହିଁ |

ଅନ୍ୟ ୱେବସାଇଟ୍ /ପୋର୍ଟାଲ୍ ଦ୍ୱାରା ମାଇଗବ କୁ ଲିଙ୍କ୍

ଏହି ୱେବ୍ ସାଇଟରେ ହୋଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ସହିତ ସିଧାସଳଖ ଲିଙ୍କ୍ କରିବାକୁ ଆମେ ଆପତ୍ତି କରୁନାହୁଁ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ କୌଣସି ପୂର୍ବ ଅନୁମତି ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ। ତଥାପି, ଆମେ ଚାହିଁବୁ ଯେ ଆପଣ ଏହି ୱେବସାଇଟକୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା କୌଣସି ଲିଙ୍କ୍ ବିଷୟରେ ଆମକୁ ସୂଚନା ଦିଅନ୍ତୁ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଏଥିରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ କିମ୍ୱା ଅପଡେଟ୍ ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଯାଇପାରିବ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଆମେ ଆମର ପୃଷ୍ଠାଗୁଡ଼ିକୁ ଆପଣଙ୍କ ସାଇଟରେ ଫ୍ରେମରେ ଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ଅନୁମତି କରୁନାହୁଁ। ମାଇଗଭ୍ ର ପୃଷ୍ଠାଗୁଡିକ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ଏକ ନୂତନ ଖୋଲା ଯାଇଥିବା ବ୍ରାଉଜର୍ ୱିଣ୍ଡୋରେ ଲୋଡ୍ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଗୋପନୀୟତା ନୀତି

ଏହି ୱେବସାଇଟ୍ ସ୍ୱତଃସ୍ପୃତ ଭାବେ ଆପଣଙ୍କ ଠାରୁ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସୂଚନା କ୍ୟାପଚର୍ କରେ ନାହିଁ (ଯେପରିକି ନାମ, ଫୋନ୍ ନମ୍ଵର୍ କିମ୍ୱା ଇ-ମେଲ୍ ଠିକଣା), ଯାହା ଆମକୁ ଆପଣଙ୍କୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବରେ ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ। ଯଦି ଆପଣ ଆମର ୱେବସାଇଟ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ସମୟରେ, ଯଦି ଆପଣ ଆମର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସୂଚନା, ଯେପରିକି ନାମ କିମ୍ୱା ଠିକଣା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ବାଛିବେ, ତେବେ ଆମେ ଏହାକୁ କେବଳ ସୂଚନା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ଅନୁରୋଧ ପୂରଣ କରିବାକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁ। ମାଇଗଭ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଅଂଶଗ୍ରହଣ ଏବଂ ଜଡିତ ହେବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ପଞ୍ଜିକରଣ ଆବଶ୍ୟକ କରେ । ତେଣୁ ସଂଗୃହିତ ସୂଚନା ପାରସ୍ପରିକ କ୍ରିୟାକୁ ସୁଗମ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |

ମାଇଗବ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ବିଭାଗ ସହଯୋଗରେ ଅନେକ କୁଇଜ୍, ହାକାଥନ୍ ଏବଂ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପରିଚାଳନା କରେ | ବିଜେତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବିବରଣୀ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ସୃଷ୍ଟିକର୍ତ୍ତା / ସହଯୋଗ ବିଭାଗ ସହିତ ଅଂଶୀଦାର କରାଯାଇପାରିବ | କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଚିହ୍ନଟଯୋଗ୍ୟ ସୂଚନା ବିନା ବିଜେତାଙ୍କ ନାମ, ମାଇଗବ ଟିମ୍ ଏବଂ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ସୃଷ୍ଟିକର୍ତ୍ତା / ସହଯୋଗ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ / ପ୍ରିଣ୍ଟ ମିଡିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ସର୍ବସାଧାରଣରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ |

ଉପରୋକ୍ତ ପାରାରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ବିଜେତାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଏହି ସାଇଟରେ ସ୍ୱେଚ୍ଛାକୃତ ଭାବରେ କୌଣସି ତୃତୀୟ ପକ୍ଷ (ସରକାରୀ/ବ୍ୟକ୍ତିଗତ)କୁ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଚିହ୍ନଟଯୋଗ୍ୟ ସୂଚନା ମାଇଗବ ବିକ୍ରୟ କିମ୍ୱା ଅଂଶୀଦାର କରେ ନାହିଁ। ମାଇଗବ ରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଯେକୌଣସି ସୂଚନା କ୍ଷତି, ଅପବ୍ୟବହାର, ଅନଧିକୃତ ଆକସେସ୍ କିମ୍ୱା ପ୍ରକାଶ, ପରିବର୍ତ୍ତନ, କିମ୍ୱା ବିନାଶରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ହେବ।

ମାଇଗବ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ବିଷୟରେ କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସୂଚନା ସଙ୍ଗ୍ରହ କରିଥାଏ, ଯେପରିକି ଇଣ୍ଟରନେଟ ପ୍ରୋଟୋକଲ (IP) ଠିକଣା, ଡୋମେନ ନାମ, ବ୍ରାଉଜର ପ୍ରକାର, ଅପରେଟିଂ ସିଷ୍ଟମ, ପରିଦର୍ଶନର ତାରିଖ ଏବଂ ସମୟ ଏବଂ ପରିଦର୍ଶନ କରାୟାଇଥିବା ପୃଷ୍ଠାଗୁଡିକ। ମାଇଁ ଗଭ ଏହି ଠିକଣା ଗୁଡିକୁ ଆମ ସାଇଟକୁ ଆସୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷଙ୍କ ପରିଚୟ ସହ ଯୋଡିବା ପାଇଁ କୌଣସି ପ୍ରୟାସ କରୁନାହିଁ ଯେପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ମାଇଗବ କୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ କୌଣସି ପ୍ରୟାସ କରାୟାଇନାହିଁ।

କୁକିଜ୍ ନୀତି

ଏକ କୁକି ହେଉଛି ସଫ୍ଟୱେୟାର୍ କୋଡ୍ ର ଏକ ଖଣ୍ଡ ଯାହା ଏକ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ୱେବ୍ ସାଇଟ୍ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ରାଉଜର୍ କୁ ପ୍ରେରଣ କରେ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ସେହି ସାଇଟ୍ ରେ ସୂଚନା ଆକସେସ୍ କରନ୍ତି। ଏକ ୱେବସାଇଟ୍ ସର୍ଭର ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ କମ୍ପ୍ୟୁଟର କିମ୍ୱା ମୋବାଇଲ୍ ଡିଭାଇସରେ ଏକ ସରଳ ଟେକ୍ସଟ୍ ଫାଇଲ୍ ଭାବରେ ଏକ କୁକି ଷ୍ଟୋର୍ ହୋଇଛି ଏବଂ କେବଳ ସେହି ସର୍ଭର୍ ସେହି କୁକିର ବିଷୟବସ୍ତୁ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କିମ୍ୱା ପଢିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବ। କୁକିଜ୍ ଆପଣଙ୍କୁ ପୃଷ୍ଠାଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ଦକ୍ଷତାର ସହ ନେଭିଗେଟ୍ କରିବାକୁ ଦିଏ ଯେହେତୁ ସେମାନେ ଆପଣଙ୍କ ପସନ୍ଦଗୁଡିକ ଷ୍ଟୋର୍ କରନ୍ତି, ଏବଂ ସାଧାରଣତଃ ଏକ ୱେବସାଇଟ୍ ର ଆପଣଙ୍କ ଅଭିଜ୍ଞତାକୁ ଉନ୍ନତ କରନ୍ତୁ। ମାଇଗଭ୍ ଆପଣଙ୍କ ଅଭିଜ୍ଞତା ଏବଂ ମାଇଗଭ୍ ସହିତ ଇଣ୍ଟରଆକ୍ଟିଭିଟି କୁ ବଢାଇବା ପାଇଁ ନିମ୍ନଲିଖିତ ପ୍ରକାରର କୁକିଜ୍ ବ୍ୟବହାର କରେ:

1. ବ୍ରାଉଜିଂ ଶୈଳୀର ଟ୍ରାକ୍ ରଖିବା ପାଇଁ ଆପଣ ଆମର ୱେବସାଇଟ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କ କମ୍ପ୍ୟୁଟର କିମ୍ୱା ମୋବାଇଲ୍ ଡିଭାଇସ୍ ଅଜ୍ଞାତ ଭାବରେ ମନେ ରଖିବା ପାଇଁ ଆନାଲିଟିକ୍ସ କୁକିଜ୍ ।

2. ଆମର ୱେବସାଇଟ୍ ଦକ୍ଷତାର ସହ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାରେ ଆମକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ସେବା କୁକିଜ୍, ଆପଣଙ୍କ ପଞ୍ଜିକରଣ ଏବଂ ଲଗଇନ୍ ବିବରଣୀ ମନେ ରଖିବା, ଅଗ୍ରାଧିକାର ସେଟିଂସ୍, ଏବଂ ଆପଣ ଦେଖୁଥିବା ପୃଷ୍ଠାଗୁଡିକର ଟ୍ରାକ୍ ରଖିବା।

3. ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ କୁକିଜ a.k.a ପ୍ରତି-ଅଧିବେଶନ କୁକିଜ ପ୍ରତି-ସେଶନ କୁକିଜ୍ ବୈଷୟିକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପୂରଣ କରିଥାଏ, ଯେପରିକି ମାଇଗବ ଏବଂ ଏହାର ଉପ-ଡୋମେନ ମାଧ୍ୟମରେ ନିରବଚ୍ଛିନ୍ନ ନେଭିଗେସନ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। ଏହି କୁକିଜ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ସଙ୍ଗ୍ରହ କରିନଥାଏ ଏବଂ ଆପଣ ଆମ ବେବସାଇଟ୍ ଛାଡ଼ିବା ମାତ୍ରେ ସେଗୁଡ଼ିକ ଡିଲିଟ୍ ହୋଇୟାଇଥାଏ। କୁକୀଗୁଡ଼ିକ ସ୍ଥାୟୀ ଭାବରେ ତଥ୍ୟକୁ ରେକର୍ଡ କରନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ସେଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କ କମ୍ପ୍ୟୁଟରର ହାର୍ଡ ଡ୍ରାଇଭରେ ସଂରକ୍ଷିତ ହୋଇନଥାଏ। କୁକିଗୁଡ଼ିକ ସ୍ମୃତିରେ ସଂରକ୍ଷିତ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ କେବଳ ଏକ ସକ୍ରିୟ ବ୍ରାଉଜର ଅଧିବେଶନ ସମୟରେ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଥାଏ। ପୁଣି ଥରେ ବ୍ରାଉଜର ବନ୍ଦ କରିବା ପରେ କୁକି ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇୟାଏ।

ଆପଣ ଅତିରିକ୍ତ ଭାବରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇପାରନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ମାଇଗବ ଏବଂ ଏହାର ଉପ-ଡୋମେନ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଲଗ୍ ଇନ୍ କରିବାକୁ ପ୍ରେରିତ କରାଯାଏ, କିମ୍ୱା ଯାହା କଷ୍ଟମାଇଜ୍ ଯୋଗ୍ୟ, ଆପଣଙ୍କୁ କୁକିଜ୍ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇପାରେ। ଯଦି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ରାଉଜର୍ କୁକିଜ୍ ମନା କରିବାକୁ ବାଛିଛନ୍ତି, ଏହା ସମ୍ଭବ ଯେ ମାଇଗବ ର ସବ୍-ଡୋମେନ୍ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିନପାରେ।

ଏହି ନିୟମାବଳୀ ଓ ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ଭାରତୀୟ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ପରିଚାଳିତ ଏବଂ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରାଯିବ | ଏହି ନିୟମାବଳୀ ଏବଂ ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ଅଧୀନରେ ଉପୁଜିଥିବା ଯେକୌଣସି ବିବାଦ ଭାରତର ଅଦାଲତର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଧିକାର ଅଧୀନରେ ରହିବ |